نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین
project1
project1
project1
project1
project1
project1
project1

توضیحات پروژه

مدیر طرح نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین

 پروژه نيروگاه سيكل تركيبي کاسپین (غرب مازندران)، بر پايه ساخت یک واحد كامل سيكل تركيبي با چیدمان تک‌محور در نزديكي شهر نوشهر در استان مازندران احداث می‌شود. سرمایه‌گذار پروژه، شرکت توليد برق ماهتاب كاسپين (متعلق به گروه آرين ماهتاب گستر) و سرمايه‌پذير، شركت مادر تخصصی تولید برق حرارتی بوده و ظرفيت و انرژي توليدي را در چارچوب قرارداد تبديل انرژي براي مدت معين خريداري مي‌نمايد. بعد از دوره خريد تضميني، برق نيروگاه از طريق بازار برق به شبكه عرضه خواهد شد.

 این نیروگاه، اولين نيروگاه از نوع سيكل تركيبي تك محور (Single Shaft) در كشور ميباشد. در اين نيروگاه‌ها، توربين گاز و توربين بخار نيروي خود را به يك محور مشترك منتقل مي‌نمايند و ژنراتور الكتريكي نيز روي همين محور واقع شده است. توربين گاز مورد استفاده در نيروگاه سيكل تركيبي کاسپین از توربين‌هاي كلاس F با ظرفيت اسمي بيش از 300 مگاوات مي‌باشد. بویلر نیروگاه، از نوع سه فشاره می‌باشد در حالی‌که بویلرهای رایج کشور دو فشاره هستند. ظرفیت ژنراتور 440 MVAو ترانس نیروگاه از نوع سه فاز با ظرفیت 550 MVA و سطح ولتاژ انتقال 230 کیلوولت می‌باشد.

 

برتري اصلي نيروگاه سيكل تركيبي کاسپین بر ساير نيروگاه‌هاي سيكل تركيبي كشور كه از آرايش چند محور (Multi-Shaft) و توربين هاي گازي كلاس E (با ظرفيت حدود 160 مگاوات) بهره مي‌برند، بهبود چشمگير راندمان حرارتي مي‌باشد. در شرايط استاندارد، راندمان حرارتي نيروگاه‌هاي سيكل تركيبي كشور در حدود 48% است در حاليكه راندمان نيروگاه مازندران در شرايط استاندارد حدود 59% خواهد بود که به طور متوسط سالانه به میزان 100 میلیون مترمکعب گاز صرفه‌جویی می‌شود و کمک شایانی به حفظ محیط زیست می‌نماید. لازم به ذکر است ظرفیت نامی نیروگاه 460 مگاوات در حالت سیکل ترکیبی می‌باشد.

 سرمایه‌گذار طرح به منظور راهبری پروژه، مسئولیت مدیریت طرح را به شرکت آرماتور‌پردیس واگذار نموده و دستگاه نظارت پروژه نیز بر عهده شرکت والا انرژی می‌باشد. شرکت پویری به عنوان مشاور کارفرما برای رسیدگی به مدارک فنی پروژه، ایفای نقش می‌کند و شرکت خط سوم نیز به عنوان مشاور معماری طرح انتخاب گردید. عملیات اجرایی پروژه در قالب قرارداد EPC به شرکت انرژی گستران متحد واگذار شده است. شرکت انرژی گستران متحد شرکت قدس نیرو را به عنوان مشاور ایرانی و شرکت AF Consult (از اواسط پروژه جایگزین شرکت فیشنر گردید) را به عنوان بازوی فنی تولید مدارک خود برگزید.

عملیات سیویل پروژه به شرکت پرهون‌طرح واگذار شد. تجهیزات توربین و ژنراتور و اجزای جانبی از شرکت آنسالدو انرژیای ایتالیا تأمین شده است و بویلر نیروگاه از طریق مشارکت BHI کره جنوبی با شرکت تاشا در دست تأمین است. سیستم کولینگ اصلی نیروگاه به مشارکت اینوسپین سوییس و شرکت کولر هوایی آبان واگذار شده و ترانس اصلی نیروگاه از شرکت هیوندایی کره خریداری شده است. ترانس‌های واحد و کمکی از شرکت ایران ترانسفو تأمین شده و سازه‌های فلزی اصلی پروژه توسط شرکت ماموت ساخته شده است. سیستم کنترل نیروگاه از شرکت زیمنس خریداری و توسط شرکت نوین دانش آینده نصب و راه‌اندازی می‌گردد. قرارداد نصب پروژه به شرکت نیرو توان و قرارداد راه‌اندازی به شرکت کنترل قدرت پارس واگذار شده است.